Damskie fryzury na przestrzeni 100 lat – czyli jak zmieniały się trendy w koloryzacji i stylizacji włosów
test3

Włosy w znaczący sposób wpływają na wygląd kobiety, a więc także na ich urodę. Niewątpliwie postrzeganie urody i piękna zmienia się w zależności od epoki, w której żyjemy a z nią zmienia się moda na stylizację i koloryzację włosów – od krótkich cięć w stylu chłopczycy po bujne kobiece fale. Dzisiaj czyli 9 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Urody.  Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótką podróż po kanonach kobiecego piękna w kontekście ich  włosów na przestrzeni 100 lat. 

 

Historię kobiecych fryzur zaczniemy od lat 20. XX wieku, kiedy to oprócz skrócenia spódniczek została również skrócona długość włosów. Dominującym trendem były krótkie czarne włosy lansowane m.in. przez gwiazdę kina Louise Brooks. Bob z grzywką lub bez był znakiem rozpoznawczym tamtych czasów. Bardzo często panie układały włosy w wyraziste fale, które były niesamowicie szykowne i eleganckie. Wtedy jeszcze farbowanie włosów było tematem tabu. W tamtych latach kobiety skradały się do salonów, aby potajemnie wykonać koloryzację. Nierozłącznym dodatkiem w latach 20. były opaski na włosach – wyrafinowane, ze szlachetnych materiałów np. pereł. 

3

Louise Brooks – źródło: https://www.heraldscotland.com/life_style/13108047.style-icons-louise-brooks/

 

W latach 30. fale stylizowane blisko głowy ewoluowały w bujne fryzury z loków, a oprócz czarnych włosów coraz większą popularnością cieszyły się te w chłodnym odcieniu platynowego blondu, lansowanego przez aktorkę Jean Harlow. Z upływem lat kolor ten stał się najmodniejszym tej dekady a długość włosów uległa wydłużeniu. 

4

Jean Harlow – źródło: https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/jean-harlow-pierwsza-blondynka-hollywood/wdb2qt6

 

Ciekawym tematem tej dekady są sposoby uzyskiwania loków. W chwili kiedy loki stały się wszechobecnym trendem, kobiety zaczęły eksperymentować z metodami ich stylizacji. Najpopularniejszą metodą były tzw. finger waves. Metoda ta polegała na nakręcaniu wilgotnego pasma na palcu wskazującym, a następnie upinaniu go spinkami i suszeniu. Następnie usuwano spinkę i pozostawiano pasmo maksymalnie skręcone. 

 

Lata 40. to czasy pod znakiem II wojny światowej. W tej dekadzie powracają ciemne włosy a także spopularyzowana została technika wykonywania trwałej. Kobiety nosiły sprężyste, zmierzwione loki. Chodź można było wykonać je za pomocą wałków to jednak trwała nie miała ówcześnie sobie równych i była ulubionym zabiegiem kobiet wykonywanym u fryzjera. Modne były takie uczesania jak hollywoodzkie loki – kręcone w połowie długości włosów i na ich końcach, zwiewne uczesania – popularyzowane przez Gretę Garbo i Avę Gardner oraz grzywki typu rulon – charakterystyczne dla pin-up girls z tamtych lat. 

5

 Greta Garbo – źródło: https://skandynawia.net.pl/poznaj-ikone-kina-grete-garbo/

 

Lata 50. to powrót platynowego blondu oraz czas hołdowania kobiecego piękna. Fryzjerzy tworzyli fryzury pełne objętości i precyzyjnie dopracowanych fal. Kobiety chciały być jak ówczesne gwiazdy kina:  Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Loki w stylu Marilyn Monroe stały się legendarne i były symbolem tej dekady. Zaraz obok prym wiodło uczesanie w stylu bouffant – elegancka fryzura o mocno uniesionych u nasady włosach i wywiniętych na zewnątrz końcówkach. Trend na tą fryzurę utrzymał się również w kolejnej dekadzie i był ulubionym stylem Jackie Kennedy. Popularnym upięciem w tamtych latach był również tzw. bananowy kok, który został rozsławiony dzięki Grace Kelly, która w 1956 roku na ceremonii wręczenia Oscarów pojawiła się w tym nienagannym i eleganckim  upięciu. Inna niż wszystkie fryzury z tych lat była spopularyzowana przez Audrey Hepburn krótka fryzura z filmu Rzymskie wakacje. Jej przekorny charakter i unikatowa estetyka spowodowały, że zyskała miano kultowej. 

6

Marilyn Monroe – źródło: https://www.tvp.info/41715703/zagadka-smierci-marilyn-monroe-zginela-za-romans-z-bracmi-kennedy

 

Lata 60. przynoszą trend na tapirowanie włosów. Modne stają się fryzury w rozmiarze XXL. Ikoną i wzorem do naśladowania dla ówczesnych kobiet była Brigitte Bardot. Dzięki niej bardzo popularną fryzurą stał się tapirowany kok. Najczęściej towarzyszyła mu szeroka grzywka. Włosy były tapirowane u nasady a następnie spinane w kok lub kucyk. W latach 60. powracają opaski, jednak w przeciwieństwie do tych z lat 20. są dużo grubsze i zakładane na środku głowy. Kobiety tej dekady uwielbiały grzywki w każdej postaci. Znajdowały się one w niemal każdej fryzurze lat 60. 

7

Brigitte Bardot – źródło: https://feszyn.com/brigitte-bardot-i-jej-styl/

 

Lata 70. to czas, kiedy styl hippisowski staje się dominującym trendem w sposobie ubierania i czesania. Bardzo popularny stał się zwiewny, szeroki ubiór w towarzystwie luźno puszczonych długich włosów. Fryzury w stylu hippie stawiały na naturalność. Popularne było zaplatanie warkoczyków na wysokości skroni i łączenie z tyłu głowy lub puszczanie ich luźno na bokach. W tych latach popularne stały się również pasemka w stylu baleyage.  

 

Lata 80. to okres eksperymentowania z kolorami. Modny wtedy punk rock prowokuje do niestandardowych, szalonych kolorów. Jeżeli chodzi o fryzury, powraca tapirowanie włosów, które w latach 70. na chwilę straciło na sile. Szalenie modny był efekt ,,nadmuchanych” włosów o karbowanej strukturze. Modnym strzyżeniem w tych latach była fryzura na tzw. czeskiego piłkarza czyli wycieniowanie włosów na czubku głowy i pozostawienie dłuższych włosów na wysokości karku. Lata 80. to również ponowny rozkwit trwałej. 

8

Madonna – źródło: https://zloteprzeboje.tuba.pl/zloteprzeboje/7,162811,26932926,jak-oni-zaczynali-madonna.html

 

To z czym najbardziej kojarzą nam się lata 90. to niewątpliwie pasemka. Jednak nie w takiej formie w jakiej znamy je obecnie. W latach 90. były to wyraźnie wydzielone, pofarbowane pasma. Fryzurą, która wtedy wiodła prym była fryzura Rachel z serialu Friends. Serial ten cieszył się w tych latach ogromną popularnością, więc nie ma co się dziwić, że jego bohaterka przyczyniła się do powstania nowego trendu. Włosy Rachel były mocno wycieniowane i degażowane na długości oraz farbowane metodą balejażu. 

9

Rachel z serialu Friends – źródło: https://www.hairstore.pl/blog/rachel-green-fryzury/

 

Lata 2000 owocowały w dość szeroki wachlarz trendów. Kobiety porzuciły styl na Rachel z serialu Friends i powróciła moda na długie włosy. Szalenie modne stało się przedłużanie włosów. Do łask powróciła również fryzura typu bob na Victorię Beckham – z krótszym tyłem. Modny stał się również przedziałek zyg zag, układanie włosów w różki czy zaplatanie warkoczyków w połączeniu z rozpuszczonymi włosami. Jeżeli chodzi o koloryzację, bardzo modne było ombre – połączenie jasnego blondu na czubku głowy z ciemnobrązowymi lub czarnymi końcówkami. 

10

Victoria Beckham – źródło: https://gadzetomania.pl/9711,niesamowite-zabawki-miliarderow,10

 

Wiele trendów w koloryzacji czy stylizacji włosów tak samo jak w modzie, powraca do nas na przestrzeni lat zupełnie jak bumerang. Kto wie, który trend znowu zagości na naszych głowach, a może będzie to coś zupełnie nowego? Zachęcamy Was do śledzenia naszej strony, niebawem podzielimy się z Wami trendami na najbliższy sezon.

 

Udostępnij