Jak zrobić loki? – współczesna lokówka vs pierwsza lokówka w historii
test3

Piękne loki na włosach są zawsze w modzie. Zobacz,  jak wyglądała historia ich tworzenia w salonach fryzjerskich, zaczynając od XIX wieku, a kończac na czasach obecnych.

Żelazko Marcelowskie – pierwsze urządzenie do robienia loków

Pod koniec XIX wieku paryski fryzjer – Marcel Grateau, wynalazł mechanizm do stylizacji włosów, działający na tej samej zasadzie, co dzisiejsza lokówka.

Urządzenie zostało nazwane na cześć wynalazcy – Żelazkiem Marcelowskim. Składało się ono z grubego pręta i dopasowanej do niego rynienki.

Aby zrobić loki lokówką, żelazko Marcelowskie nagrzewano nad palnikiem gazowym, następnie fryzjer upewniał się, czy nie jest za gorące, przykładając je do białego papieru (jeśli nie zmienił koloru, była zbyt zimna, jeśli zrobił się czarny – za gorąca).

Uchwyty były dość długie, dzięki czemu wynalazek był poręczny. Krótkie były natomiast ramiona grzejne, w związku z czym tworzenie loków było mozolną pracą.

By zyskać na czasie, fryzjerzy używali często dwóch lokówek – gdy jedna się grzała, w międzyczasie używali drugiej.

Aby wykonać piękne loki za pomocą Żelazka Marcelowskiego, a przy okazji nie zniszczyć włosów, fryzjer musiał wykazać się mistrzowską precyzją, ponieważ zbyt mocne nagrzanie lokówki mogło zniszczyć fryzurę, a nawet pozbawić klientkę kosmyka włosów.

Najtrudniejsze natomiast okazywało się stworzenie fal na siwych włosach – bardzo szybko reagowały one na zbyt wysoką temperaturą – robiły się żółte, a nawet brązowiały – w efekcie wyglądając na przypalone.

włosy-pięlęgnacja-lato-fryzjer-1909fryzjerzy

Jak zrobić loki przy użyciu współczesnej lokówki

Dzisiejsze lokówki umożliwiają sprawne oraz przede wszystkim bezpieczne kręcenie włosów. Posiadają wiele funkcji, dzięki którym ich użytkowanie jest łatwe dla każdego.

Kręcenie włosów współczesną lokówką

  1. Po umyciu włosów, gdy są jeszcze wilgotne – nałóż piankę. Doda ona objętości, a efekt loków będzie bardziej wyrazisty.
  2. Dokładnie wysusz włosy suszarką – jeśli użyjesz lokówki na wilgotne włosy, twoje kosmyki zniszczą się, a efekt nie będzie dobry.
  3. Pamiętaj o dokładnym rozczesaniu włosów!
  4. Jeszcze tylko jeden krok przed rozpoczęciem kręcenia: nałóż na włosy produkt chroniący przed wysoką temperaturą.
  5. Twoje włosy są teraz przygotowane oraz zabezpieczone – możesz przejść do kręcenia loków!
  6. Wydzielaj niezbyt grube pasma włosów i nawijaj na lokówkę, następnie odczekaj kilka sekund i odwiń pasmo z lokówki
  7. Powtarzaj czynność na wszystkich kosmykach
  8. Teraz możesz wystylizować włosy palcami, przeczesując je oraz układając w odpowiednią stronę
  9. Na koniec użyj utrwalającego lakieru do włosów, abyś mogła jak najdłużej cieszyć się nową fryzurą!

Od powstania pierwszej lokówki nastąpił duży przełom, teraz możemy cieszyć się bezpiecznym i łatwym w użytkowaniu sprzętem, nie będąc specjalistą w dziedzinie fryzjerstwa.

Pochwal się lokami w twoim wykonaniu oznaczając zdjęcie na portalu społecznościowym hasztagiem #1909fryzjerzy.

 

[optin-monster-shortcode id=”ymmahmvrgj3nb82anndr”]

 

 

 

 

 

Udostępnij